Поврзете се со нас

Новости

Интернет страниците на ДЗС времено недостапни поради напади

Интернет страниците на ДЗС времено недостапни поради напади

Државниот завод за статистика ги информира граѓаните и корисниците дека поради постојани напади врз двете интернет-страници, stat.gov.mk и popis2021.stat.gov.mk, услуги им се времено недостапни. „Се работи на отстранување на пречките. Ги замолуваме нашите корисници и граѓаните да имаат разбирање за оваа ситуација и очекуваме наскоро повторно да

Повеќе

Симовски: Пописот се одвива без проблеми, ќе заврши во предвидениот рок

Симовски: Пописот се одвива без проблеми, ќе заврши во предвидениот рок

Од почетокот на Пописот на 5 септември до вчера до 20 часот попишани се вкупно 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, на денешната прес конференција изјави дека процесот се одвива со посакуваниот интензитет, без никакви застои и проблеми.

Повеќе

Над половина милион попишани граѓани за девет дена

Над половина милион попишани граѓани за девет дена

Во првите девет дена од Пописот попишани се над 500 илјади граѓани. Тоа значи дека во просек дневно се попишуваат над 55 илјади граѓани. Најголем дел од попишаните 500 илјади граѓани се во неделите на 12 септември – 111 186 лица и на 5 септември – 94.975

Повеќе

ПОПИС 2021: За осум дена се попишани над 400.000 граѓани

ПОПИС 2021: За осум дена се попишани над 400.000 граѓани

Вкупно 419 485 лица, 129 614 домаќинства и 173 439 станови се попишани во првите осум дена од пописот, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 192 538 лица. Пописот на населението, домаќинствата и становите во

Повеќе

Прва недела: Техничките проблеми се надминати, пописот продолжува

Прва недела: Техничките проблеми се надминати, пописот продолжува

  Пописот на населението, домаќинствата и становите почна на 5 септември и за една недела попишани се вкупно 308.551 лица, 95.040 домаќинства и 130.107 станови. Изминатата недела Пописот се одвиваше со кратки застои поради технички проблеми, но од Државниот завод за статистика велат дека тие се надминати

Повеќе

За една недела попишани се над 300.000 лица и над 95.000 домаќинства

За една недела попишани се над 300.000 лица и над 95.000 домаќинства

Заклучно со 11 септември, попишани се вкупно 308.551 лица, 95.040 домаќинства и 130.107 станови. Само на 11 септември биле попишани 114.308 лица. Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека процесот на попишување продолжува со посакуваниот интензитет и темпо, и ги извести граѓаните дека за сите дилеми и

Повеќе

ДЗС: Пописот продолжува со нормален интензитет

ДЗС: Пописот продолжува со нормален интензитет

Државниот завод за статистика преку соопштение ја информира јавноста дека попишувањето продолжува со нормален интензитет и темпо. Апелираат до граѓаните „со доверба да ги примат попишувачите во нивните домови и да ги дадат потребните податоци, а сè со цел успешна реализација на овој статистички процес“. Во врска

Повеќе

Страниците на Државниот завод за статистика – цел на напади

Страниците на Државниот завод за статистика – цел на напади

Државниот завод за статистика преку соопштение ја извести јавноста дека по почетокот на Пописот веб-страниците се цел на напади. Тоа, како што соопштија е причината поради која, веб-страниците на ДЗС и онаа за пописот повремено не се достапни. Во соопштението од ДЗС пишува: „Во последниве денови, веб-страниците

Повеќе

Времен прекин на пописот поради технички усогласувања

Времен прекин на пописот поради технички усогласувања

Државниот завод за статистика соопшти дека денеска (09.09.2021) Пописот е прекинат поради надминување на помали технички проблеми. „Во тек е надминување на помали технички предизвици кои повремено се појавуваа претходните денови кога на терен имаше висок интензитет на попишување“, соопштија од Државниот завод за статистика. Уверуваат дека

Повеќе

Попис во дијаспората: Најмногу попишани во Швајцарија, а најмалку во Австралија

Попис во дијаспората: Најмногу попишани во Швајцарија, а најмалку во Австралија

Според најновиот пресек на Државниот завод за статистика (ДЗС), од 1 март до 8 септември, се самопопишале вкупно 192.095 македонски граѓани од дијаспората. Деталната листа која секојдневно се ажурира на интернет страницата на ДЗС, покажува дека наши иселеници се самопопишале во вкупно 161 држава. Најмногу лица се

Повеќе

USAID

Напомена

Оваа интернет-страница е редизајнирана со поддршка на американскиот народ преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД). Информациите објавени на оваа интернет - страница му припаѓаат на НВО Инфоцентарот и не ги изразуваат ставовите на Агенцијата на САД за меѓународен развој или на Владата на Соединетите Американски Држави.

NVO Infocentar