Поврзете се со нас

Новости

Ротација на попишувачите за оние граѓани кои ќе бараат вакцинирани попишувачи

Ротација на попишувачите за оние граѓани кои ќе бараат вакцинирани попишувачи

  Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање, појасни дека има решение за ситуации кога граѓаните нема да сакаат да ги попишуваат невакцинирани попишувачи. Заев рече дека процесот ќе биде флексибилен и може да се направи рокада на попишувачите за да им се излезе во пресрет на

Повеќе

Во недела, 5 септември, во 8 часот наутро, почнува Пописот

Во недела, 5 септември, во 8 часот наутро, почнува Пописот

Во недела, на 5 септември, со почеток во 8 часот наутро, почнува Пописот на населението, становите и домаќинствата, беше соопштено на прес-конференција во Владата. Владиниот портпарол, Душко Арсовски рече дека се е подготвено за почеток на пописот. „Во деновите до недела, кога во 8 часот наутро попишувачите

Повеќе

Уште 10 дена до пописот – пријавени над 8000 попишувачи

Уште 10 дена до пописот – пријавени над 8000 попишувачи

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, на прес-конференција од Владата рече дека институцијата е целосно подготвена за пописот, до чиј почеток остануваат уште 10 дена. „Подготвителните активности се завршени целосно“, рече Симовски. Во тек се обуките на инструкторите што ќе прават супервизија на процесот на

Повеќе

До 25 август е отворен конкурсот за попишувачи

До 25 август е отворен конкурсот за попишувачи

Државниот завод за статистика (ДЗС) објави дека рокот за пријава на кандидати за попишувачи за претстојниот попис е 25 август. Toa значи дека преостануваат уште само пет дена. Апелираат сите заинтересирани кандидати за попишувачи да се пријават на онлајн апликацијата достапна на интернет-страницата на ДЗС: https://www.stat.gov.mk/и popis2021.stat.gov.mk. Од

Повеќе

Нови телефонски броеви за дијаспората за Пописот 2021

Нови телефонски броеви за дијаспората за Пописот 2021

Државниот завод за статистика извести дека поради одложувањето на Пописот 2021 за септември 2021, Центарот за повици каде што може да се добијат одговори на сите прашања и да се пријават евентуални проблеми со апликацијата за самопопишување има променет режим на работа. Телефонските броеви со Whats app 

Повеќе

Огласот за попишувачи продолжен до 17 август

Огласот за попишувачи продолжен до 17 август

Јавниот конкурс за ангажирање реонски попишувачи и инструктори за претстојниот Попис на населението, домаќинствата и становите е продолжен до 17 август. Конкурсот беше отворен на 20 јули и првично требаше да трае до 5 август, но поради летните одмори беше продолжен до 12 август, а сега и

Повеќе

Продолжен конкурсот за попишувачи – ќе трае до 12 август

Продолжен конкурсот за попишувачи - ќе трае до 12 август

Рокот во кој граѓаните може да се пријавуваат за попишувачи е продолжен. Ова во интервју за „Слободен печат“ го соопшти директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски. Причината за недоволниот одзив на огласот, како што рече, веројатно се годишните одмори и фактот што голем дел од

Повеќе

Симовски, ДЗС: Вакцинирани попишувачи и граѓани – важен услов за безбеден попис

Симовски, ДЗС: Вакцинирани попишувачи и граѓани – важен услов за безбеден попис

  На 5 септември 2021 треба да започне Пописот на населението, становите и домаќинствата во Република Северна Македонија. Државниот завод за статистика (ДЗС) ги интензивира подготовките за оваа исклучително важна статистичка операција, а на 20 јули го објави и конкурсот за попишувачи кој е отворен до 5

Повеќе

Пријавете се за попишувачи, најкасно до 5 август

Пријавете се за попишувачи, најкасно до 5 август

  Попишувачите кои ќе го спроведуваат претстојниот попис на населението становите и домаќинствата во септември, според Државниот завод за статистика, за ангажманот може да заработат хонорар од околу 30.000 денари. Тие ќе бидат на терен 25 дена, од 5 до 30 септември, период во кој  ќе се

Повеќе

Во еден ден пријавени 640 кандидати за попишувачи

Во еден ден пријавени 640 кандидати за попишувачи

Подготовките за одржување на пописот во септември продолжуваат со предвиденото темпо, информира владиниот портпарол, Душко Арсовски. На прес-конференцијата во Владата, Арсовски рече дека во тек е конкурсот за избор на реонски попишувачи и инструктори. Интересот е голем. Само во еден ден се пријавиле 640 кандидати во сите

Повеќе

USAID

Напомена

Оваа интернет-страница е редизајнирана со поддршка на американскиот народ преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД). Информациите објавени на оваа интернет - страница му припаѓаат на НВО Инфоцентарот и не ги изразуваат ставовите на Агенцијата на САД за меѓународен развој или на Владата на Соединетите Американски Држави.

NVO Infocentar